Eşek Sütü Çiftliği

Eşek Sütü Astıma İyi Gelir mi?

Eşek Sütü Astıma İyi Gelir mi?
Tag: Antalya Eşek çiftliği, Eşek sütü Antalya, Eşek çiftliği Antalya'da nerde, Antalya'da Eşek sütü nerden alınır, Eşek çiftliği, Eşek sütü ile astım tedavisi

Eşek Sütü Astıma İyi Gelir mi?

Astım hastalığı dünyada yüz milyonlarca insanın mustarip olduğu bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Ülkemizdeki yetişkin insanların %5-7 sinde, çocukların -15 inde görülebilmektedir. Astım hastalığı kronik bir hastalık olduğundan tamamen tedavi edilememektedir. Çocuk yaşlarda görülen hastalık ilerleyen yaşlarda nüksetmeyebilir fakat yetişkin bireylerdeki hastalık uygunsuz koşullarda yeniden nüksedecektir. Astımdan kurtulmanın yolu hastalığın kontrol altında tutulmasıyla mümkündür.

Eşek sütünün astıma faydaları öncelikle antienflamatuar etki göstermesinden ve bronşları temizleyerek nefes darlığını çözmesinden ileri gelmektedir.

- Türkan EĞRİBOYUN, UZMAN

Astım hastalığının sebebi olan iltihaplanma solunum yollarını daraltarak, hırıltılı bir nefese, öksürüğe ve şiddetli nefes daralmasına sebep olmaktadır. Belirttiğimiz astım semptomları hastalara nöbetler halinde gelmektedir ve buna astım krizi adı verilir. Bu krizlerin yaşanmaması, hastalığın kontrol altında tutulmasına bağlıdır. Hastalığı kontrol altında tutmak için kişiler günlük hayatlarında çevresel etkenlere karşı son derece duyarlı davranmak durumundadır. Semptomların nüksetmemesini ve daha rahat bir yaşantı dileyen hastalar doğal yollardan çözüm arayışlarına girdiğinde, antik çağlardan beri süregelen bir çözüm olan eşek sütü ile karşılaşmaktadır. Eşek sütünün, içeriğindeki bileşenler sayesinde astım hastalığını kontrol altında tuttuğu sadece halk arasında yayılan bir söylenti değil tıbbi makalelere konu olmuş çıkarımlardır. Eşek sütünün çok güçlü; antienflamatuar (iltihaplanma karşıtı), antimikrobiyel (virüs karşıtı), antioksidan (serbest radikal karşıtı) ve antitoksik (zehirlenme karşıtı) etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca içeriğindeki zengin immunoglobulünler sayesinde çok etkili bir bağışıklık sistemi güçlendiricisidir.

Eşek sütünde yüksek oranda Omega-3 bulunur. Bebeklerin beslenmesindeki Omega-3 desteği çocukların astım hastalığına yakalanma riskini nerdeyse sıfıra indirmektedir. Bebekler üç aylık olduktan sonra eşek sütü ile beslenebilir.

Eşek sütünün astıma faydaları öncelikle antienflamatuar etki göstermesinden ve bronşları temizleyerek nefes darlığını çözmesinden ileri gelmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve damar sertliğini çözmesi ile kişilerin rahatça nefes alabilmesini sağlamaktadır.

Pek çok astım hastasının ab-ı hayat olarak nitelendirdiği eşek sütü ilk duyulduğunda kulağa garip gelse de içimi inek sütünden çok daha rahattır. Çok daha az yağ içerir, kilo alınmasına sebep olmaz ve hazmı çok daha kolay olur. Eşek sütünün kokusu daha hafiftir. Protein, kalsiyum ve şeker bakımından anne sütü kadar zengindir.

Eşek sütü de anne sütü gibi, kaynatılmadan pastörize edilmeden, sağımdan sonra 72 saat içerisinde çiğ olarak tüketilmelidir.