Eşek Sütü Çiftliği

Eşek sütü bronşite iyi gelir mi?

Eşek sütü bronşite iyi gelir mi?
Tag: bronşit, bronşit tedavisi, eşek sütü, eşek sütü bronşit tedavisi

Eşek sütü bronşite iyi gelir mi?

Eşek Sütünün Bronşite Faydaları

BRONŞİT NEDİR?

Çoğunlukla kış aylarında hayatımızı zindana çeviren, aldığımız her nefeste bile bizi rahatsız eden, geceleri öksürük nöbetleriyle uykusuz kaldığımız bronşit hastalığı aslında enfeksiyonal bir hastalıktır. Tıpkı grip gibi solunum yoluyla teneffüs ettiğimiz virüsler, burun deliklerinden geçtikten sonra akciğerlerimizde iki yana ayrılan bronşlarda iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Bu iltihaplanma çoğunlukla balgamla beraber öksürük nöbetlerine ve ateşlenmeye sebep olmaktadır. Balgamsız, kuru öksürük ile de kendini gösterebilmektedir. Sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan insanların bu hastalığa yakalanma riski çok fazladır. Bronşit hastalığının yaşamı kısıtlayıcı fiziksel belirtilerinden mustarip hastalar ilk olarak doğal yollarla bu hastalığı nasıl atlatabileceklerini araştırdıklarında, buldukları cevap; eşek sütünün bronşite faydaları olmaktadır. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrates’ten Büyük Üstad İbn-i Sina’ya kadar tüm bilim insanları yazıtlarında eşek sütünün üst solunum yolu rahatsızlarındaki faydalarından bahsetmiştir. İçeriğindeki enzimler sayesinde, eşek sütü, bronşite çare olarak antik çağlardan bugüne kadar kullanılagelen doğal bir besin kaynağıdır.

Eşek sütünün üst solunum yolu rahatsızlıklarındaki tek mucizesi bronşit değildir.

- Türkan EĞRİBOYUN, UZMAN

EŞEK SÜTÜNÜN BRONŞİT TEDAVİSİNDE KULLANIMI

Bugün de yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olduğu üzere eşek sütü çok güçlü bir antimikrobiyeldir. Bronşlara yerleşen zararlılarla mücadelenizde eşek sütündeki antimikrobiyel enzimler size güç verecektir. Ayrıca eşek sütü çok güçlü bir balgam söktürücüdür. Yine eşek sütünün içeriğindeki zengin immunoglobulinler sayesinde bağışıklık sisteminiz de güçlenmektedir.

Eşek sütünün üst solunum yolu rahatsızlıklarındaki tek mucizesi bronşit değildir. Astım, siroz ve nefes darlığının tedavisinde de eşek sütünden faydalanılmaktadır.

Sabah aç karnına ve gece yatmadan önce içeceğiniz birer çay bardağı eşek sütü size doğadan gelen şifa kaynağı olacaktır. Eşekten sağılmış olan eşek sütü en fazla bir hafta içerisinde tüketilmelidir.

Sahip olduğu değerler ile anne sütünü taklit eden eşek sütü de tıpkı anne sütü gibi kaynatılmadan, pastörize edilmeden çiğ olarak kullanılmalıdır. Eşek sütünü çiğ olarak kullanma düşüncesi pek çokları tarafından garipsense de, içimi inek sütünden çok daha kolay olan kokusuz eşek sütünden dünyanın dört bir yanındaki insanlar faydalanmaktadır. Eşek sütü üretiminin ve kullanımının en yoğun olduğu ülkeler; Almanya, İtalya, Hollanda ve Çin’dir.

Ülkemizde, ilk olarak tarafımızdan kurulan eşek çiftliğinde sütlerimiz hijyen kurallarına uyularak sağılmakta ve özenle paketlenerek Türkiye’nin her yerine kargolanmaktadır.