Eşek Sütü Çiftliği

Eşek Sütü kemik erimesine çare olur mu?

Eşek Sütü kemik erimesine çare olur mu?
Tag: kemik erimesi, kemik erimesi hastalığı, Osteoporoz, eşek sütü

Eşek Sütü kemik erimesine çare olur mu?

EŞEK SÜTÜNÜN FAYDALI OLDUĞU HASTALIKLAR ARASINDA GÖSTERİLEN OSTEOPOROZ, YANİ KEMİK ERİMESİ NEDİR?

Osteoporoz; özellikle ileri yaşlarda sıkça karşılaşılan metabolik bir kemik hastalığıdır. Yapısındaki mineral yoğunluğu seyrelen kemikler daha kolay kırılır hale gelmektedir. Her iki cinste de karşılaşılıyor olmasına rağmen kadınlarda daha sık görülmektedir. İnsan ömrünün her geçen yıl uzaması dolayısıyla önemli bir toplumsal sorun halini almıştır.

Eşek sütünün osteoporoza(Kemik erimesine) faydaları,

- Türkan EĞRİBOYUN, UZMAN

OSTEOPOROZUN NEDENLERİ NELERDİR?

Osteoporozun en önemli sebebi genetik özelliklerimizdir. Asyalı, beyaz ırktaki, ince kemikli narin yapılı kadınlar arasında osteoporoz daha yaygındır. İkinci önemli sebep hormonel bozukluklardır. Hormonel bozukluğa erken dönem menopoz ya da yumurtalıkların alınması sebep olabilmektedir. Kalsiyum yönünden fakir, düzensiz ve yetersiz beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar osteoporoz riskini büyük oranda arttırmaktadır.

EŞEK SÜTÜNÜN OSTEOPOROZ TEDAVİSİNDE KULLANILMASI

Osteoporoz (kemik erimesi) denildiği zaman ilk akla gelen besin desteği kalsiyumdur. Vücudumuzdaki kalsiyum miktarının %98’i kemiklerdedir. Kemiklerimizin yoğunluğu, hayatımız boyunca doğru miktarlarda, doğru şekilde aldığımız kalsiyumla doğru orantılıdır. Hastalığımız süresince de kalsiyumu doğal yollardan en verimli şekilde nasıl alabiliriz sorusunun cevabı: Eşek Sütüdür. İnek sütünden farklı olarak eşek sütünün osteoporoza faydaları nelerdir?

Öncelikli sebebi marketlerden alacağımız pastörize inek sütünün, yani işlem görmüş proteinlerin antibiyotik ve hormon takviyeleriyle birlikte alınması vücudumuzdaki asit yükünü arttırmaktadır. Fazla asit yükünü böbreklerimiz aracılığıyla atmak yine kalsiyum kaybına sebep olmaktadır.

İkinci önemli sebebi, pastörize olmayan inek sütüne ulaşabiliyorsak dahi; süt içerisindeki kalsiyumun bağırsaklarda emilmesi için sütün içeriğindeki kalsiyum-fosfor oranının 2/1 olması gerekmektedir. Bu oranı sadece anne sütünde ve eşek sütünde bulabiliyoruz. İnek sütünde oran 1/1’dir. İnek sütünden yeterli kalsiyumu alabilmek için vücudumuzu çok daha fazla zorlamamız gerekecektir. Ayrıca inek sütündeki yağ oranı da daha fazla olduğundan hem kilo problemine, hem hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere sebep olacaktır.

Az ama öz eşek sütünün osteoporoza faydaları, litrelerce tüketilecek inek sütünden daha fazla olacaktır. Yanı sıra içeriğindeki yüksek ummunoglobulünler sayesinde bağışıklık sisteminiz kat be kat artacaktır. Damarlarınız genişleyerek kan dolaşımınız hızlanacak ve osteoporoz sürecinde daha fazla fiziksel aktivite için vücudunuzu hazırlamış olacaksınız.