Eşek Sütü Çiftliği

Eşek sütü KOAH Hastalığına İyi gelir mi?

Eşek sütü KOAH Hastalığına İyi gelir mi?
Tag: İzmir Eşek çiftliği, eşek sütü İzmir, Eşek çiftliği İzmir'de nerde, İzmir'de Eşek sütü nerden bulunur, Türkiye'nin ilk Eşek çiftliği, Eşek sütü ile koah tedavisi

Eşek sütü KOAH Hastalığına İyi gelir mi?

KOAH NEDİR?

Koah’ın açılımı “Kronik obstrüktif akciğer hastalığı” dır. Karakteristik olarak her geçen gün kötüleşme eğilimde olan Koah, tedavi edilebilen ve önlenebilen bir hastalıktır. Solunum yolları ve akciğerde duman, gaz ve toz birikmesi sonucu iltihabi olarak gelişmektedir. Akciğerdeki iltihaplanma sonucunda hastanın nefes alışında daralma, öksürük ve balgam çıkarma semptomları görülür. Tüm dünyada hızla artmakta olan koah vakaları, özellikle sigara içen 40 yaş üzerindeki erkeklerde sık görülmektedir.

Koah’ın açılımı “Kronik obstrüktif akciğer hastalığı” dır.

- Türkan EĞRİBOYUN, UZMAN

KOAH’IN SEBEPLERİ NELERDİR?

Koah’ın birinci sebebi tütün ve tütün mamullerinin kullanımıdır. Tütün ve mamulleri kullanmış olan insanların %25’i bu hastalığa yakalanmaktadır. Eğer kişi hayatı boyunca tütün kullanmışsa bu hastalığa yakalanma oranı %50 dir. Koah’ın b,r diğer önemli sebebi hava kirliliğidir. Yaşadığımız yerleşim yerinde kömür, odun, tezek gibi biyolojik yakıtlar kullanılıyorsa bu yakıtlar havanın kalitesini düşürmektedir. Ayrıca çalışma ortamlarındanki kimyasal gazlar, toz ve duman da koah hastalığına yakalanma riskimizi arttırmaktadır.

EŞEK SÜTÜNÜN KOAH TEDAVİSİNDE FAYDALARI NELERDİR?

MÖ 400 yıllarında yaşamış olan Hipokrat, eşek sütünün özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarındaki olumlu etkilerinden bahsetmiştir. Eşek sütü içeriğindeki enzimler sayesinde Antienflamatuar denilen iltihaplanma karşıtı özellik taşımaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki, anne sütü ve eşek sütüne has yoğunluktaki Lizozim enzimleri sayesinde güçlü bir anti bakteriyeldir. Bu özellikleriyle bir iltihaplanma sorunu olan Koah’ın tedavisinde eşek sütünün faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca eşek sütünün damar sertliğini giderici ve damar yollarını açıcı etkisi hastalığın tedavisinde olumlu katkı sağlamaktadır. Koah teşhisinden sonraki ilk adım olarak; içiliyorsa sigarayı bırakmak, bulunulan ortamdaki gaz, toz ve duman engellenmelidir. Düzenli olarak egzersizler yaparak nefes açılmaya çalışılmalıdır. Bu noktada, akciğerinizdeki iltihaplanmanın ilerlemesini önlemek, rahat nefes almak, kalp ve damak tıkanıklıklarının önüne geçmek için düzenli olarak eşek sütü içmek faydalı olacaktır.

KOAH HASTALARI EŞEK SÜTÜNÜ NASIL İÇMELİ?

Her sabah aç karnına 100 ml, her gece yatmadan önce 150 ml, çiğ olarak içilen eşek sütü, birkaç haftada koah hastalarının nefes alışlarında fark edilir bir rahatlama sağlamaktadır. Eşek sütünün yağ oranının düşük olması sütün kokusuz ve rahat içilebilir olmasını sağlamaktadır. Şişkinliğe, hazım problemlerine ve bağırsak sorunları yaşanmamaktadır.