Eşek Sütü Çiftliği

Eşek sütü nasıl kullanılır?

Eşek sütü nasıl kullanılır?
Tag: nasıl içilir, nasıl kullanılır, nasıl saklanır, eşek sütü, türkan eğriboyun

Eşek sütü nasıl kullanılır?

Eşek sütü içmek, ülkemizde ilk kez duyanların haklı olarak biraz garipsediği bir olay olmuştur. Yüzyıllar boyunca topraklarımızda yük hayvanı olarak ite kaka kullandığımız, gözünden başka da pek paye vermediğimiz eşeklerin sütü nasıl ve neden içilir? Yıllardır inek sütünü şifa niyetine içerken nereden çıktı bu eşek sütü? gibi sorularınızı, eşek sütünün toplumumuzda mevcut tarım kültüründe yer almayışından dolayı doğal karşılıyoruz.

Aslında eşek sütü yeni keşfedilmedi, toplum olarak biz yeni tanıyoruz. Antik çağlardan günümüze kadar dünyanın dört bir yanında milletler eşek sütünün faydalarının farkındaydı ve tıbbi amaçlı kullanmaktaydı. Tıp biliminin babası Hipokrat tarih öncesi çağlarda, İbn-i Sina bin yıl önce, bu mucizevi şifa kaynağının faydaları hakkında makaleler kaleme almıştı. 20. Yüzyıla kadar Fransız Hastanelerinin yeni doğan kliniklerinde tıbbi ilaç olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde de tüm dünyadan bilim insanları, özellikle eşek sütünün kanser tedavisindeki umut vaat eden sonuçları üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNE EŞEK SÜTÜ

- Türkan EĞRİBOYUN, UZMAN

2010 yılında, Manisa’nın Akpınar ilçesinde kurduğumuz eşek sütü çiftliğimiz Türkiye’de taze eşek sütü üretiminin öncüsü olmuştur. Kurulduğumuz günden bugüne kadar eşek sütünün toplumumuza tanıtılması, yararlarının insanımıza anlatılarak herkes tarafından bilinmesi ve ihtiyaç sahiplerinin bu şifa kaynağından faydalanabilmesi için çalışmalarımızı titizlikle yürütmekteyiz.

Çalışmalarımızın sonucunda her gün daha fazla artan eşek sütü taleplerinizi karşılayabilmek adına eşek sayımızı arttırmaya devam ediyoruz.

İlk günden beri taviz vermediğimiz prensiplerimiz doğrultusunda, besin değerlerini kaybetmemiş eşek sütünü sizlere ulaştırmak için, siparişiniz üzerine sütünüzü sağıyoruz ve sütü dondurmadan, strafor ambalaj içerisinde buz ile beraber kargoya veriyoruz. Türkiye’nin her yerine eşek sütü gönderimi yapıyoruz.

Çiftliğimizdeki eşeklerin bakımı her gün düzenli olarak yapılmakta ve hijyen kurallarına uygun olarak sağılmaktadır.

Eşek sütü nasıl saklanır?

Taze sağıp size ulaştırdığımız eşek sütünü dondurmayınız. Dondurulmuş eşek sütü gönderen çiftliklerden de süt almamanızı tavsiye ederiz. Dondurulmuş eşek sütü besin değerlerinin %3’ünü kaybetmektedir. Sağıldıktan sonra kapalı kaba alınan eşek sütü, ısıtılmadığı ya da dondurulmadığı sürece besin değerini bir hafta kadar koruyacaktır. Sütünüzü buzdolabınızın dondurucu olmayan bölümünde saklayınız. Ilık içmek istiyorsanız, içeceğiniz miktarı dolaptan alarak oda sıcaklığında beklemeye bırakınız.

Eşek sütü nasıl içilir?

  • Eşek sütünün besin değerlerini kaybetmemesi için kesinlikle kaynatılmadan, çiğ olarak içilmelidir.
  • Sabahları aç karnına 100 ml, gece yatmadan önce 150 ml eşek sütünü düzenli olarak içtiğinizde bünyenizdeki olumlu etkilerini kısa sürede fark edeceksiniz.
  • Ne kadar süreyle içmeye devam edeceğimiz hangi hastalığa fayda arandığıyla ilgili olarak değişmektedir.
  • Astım, koah ve kanser hastalarında beklenen etkiyi gösterebilmesi için en az üç hafta aksatılmadan içilmesi gerekmektedir.
  • Eşek sütünün tadı hafif şekerli ve lezzetlidir. Kokusu rahatsız etmez. İçimi çok rahattır.
  • Eşek sütünün yağ oranı inek sütüne oranla çok düşüktür, hazımsızlık, şişkinlik ve kilo yapmaz.